چند ثروتمندترین و پولدارترین مردان ایرانی

ثروت مندان
دسامبر 7, 2018
بازدید : 202 بازدید

۱- پی‌یر امیدیار (۸.۱ میلیارد دلار)

امیدیار بنیانگذار و رئیس ایرانیآمریکایی سایت حراج ای‌بی (e-bay) و یک کارآفرین نیکوکار است. او در سال ۱۹۹۸ خورشیدی و در سن ۳۱ سالگی به عنوان یک میلیاردر شناخته  شده است. امیدیار در سال ۱۹۶۷ از پدری و مادری ایرانی به نام الهه میرجلالی امیدیار در پاریس به دنیا آمد. ۶ ساله بود که با خانواده اش به مریلند آمریکا رفت و در ۱۴ سالگی با نوشتن دومین برنامه رایانه‌ای برای کتابخانه مدرسه پا به دنیای بیتها گذاشت. وی دانش‌آموخته دانشگاه تافتز است. پی‌یر امیدیار رئیس و مؤسس سایت ای‌ بی (e-bay) اولین و معروفترین وب‌گاه مخصوص حراج و خرید و فروش اینترنتی که تا آخر سال ۱۹۹۸ ۱/۲ میلیون عضو ۷۵۰ میلیون دلار حجم معاملات و حدود ۸ میلیون دلار سود کسب کرده بود به طوری که بیش از ۶۰۰۰ کارمند ۴۶ میلیون مشتری ثبت شده و ۴۴۱ میلیون دلار سود خالص در سال ۲۰۰۵ داشته‌ است.

۲- اردوان فرهاد مشیری (۲.۱ میلیارد دلار)

اردوان فرهاد مشیری زاده ۱۸ مه ۱۹۵۵ در ایران است وی تاجر و سرمایه ‌دار ایرانی-انگلیسی است. مشیری سهام‌ دار تعدادی شرکت فولاد و انرژی در بریتانیا و روسیه استفرهاد مشیری اگر چه جزو ۱۰ ثروتمند برتر انگلیس نیست اما او جزو میلیاردرهایی است که به تازگی به جمع ثروتمندان بزرگ انگلیس اضافه شده استمشیری به همراه شریکش، در سال ۲۰۰۷، ۱۴٫۶۵ درصد سهام باشگاه آرسنال را خریداری کردند و چند ماه بعد صاحب ۲۳ درصد سهام این باشگاه شدند. در همان روزها بود که مشیری اعلام کرد حداقل ۲۵ درصد سهام آرسنال را می‌خواهد و در سال ۲۰۱۲، نزدیک به ۳۰ درصد سهام آرسنال به مشیری و شریکش رسید.

در فوریه ۲۰۱۶، اردوان فرهاد مشیری پس از واگذار کردن سهامش به علیشر عثمانوف، ۴۹٫۹ درصد سهام باشگاه اورتون را خریداری کرد. مشیری هم تابعیت ایرانی دارد و هم بریتانیایی. وی به همراه همسرش، نازنین انصاری که ژورنالیست است و دو فرزندش در شهر موناکو زندگی می‌کند. مشیری به همراه عثمانوف پروژه‌های زیادی را در روسیه و بریتانیا انجام دادند.

۳- برادران قرمزیان (۲ میلیارد دلار)

خانواده قرمزیان سازنده و مالک چندین مرکز خرید می‌باشند، که از بزرگترین مراکز خرید جهان به ‌شمار می‌آیند. از جمله آنها می‌توان بهوست ادمونتون مال و مال آمریکا اشاره نمود که از طریق شرکت تریپل فایو گروپ، بر این مراکز خرید و چندین هتل مستقر در لاس وگاس، مدیریت می‌کنندیعقوب قرمزیان (زاده ۱۹۰۲ – درگذشته ۲۰۰۰) در دهه ۱۹۴۰ به همراه خانواده خود، از ایران به نیویورک مهاجرت نمود، سپس در سال ۱۹۶۴ با همراهی ۴ پسرش، به کشور کانادا نقل مکان کرد. شغل خانوادگی آنها که واردات و فروش فرش‌های ایرانی بود، رونق خوبی داشت و تا سال ۱۹۶۴، که در کانادا مستقر شده بودند، خانواده قرمزیان ۱۶ فروشگاه در ایالات متحده آمریکا و کانادا را، در  مالکیت خود داشتند.

در طول دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ آنها کم‌کم به معاملات املاک و مستغلات روی آوردند. در ۱۹۶۵، یعقوب قرمزیان رسمأ بنگاه معاملاتی خود بنام قرمز دیولاپمنت را تأسیس نمود، که این نام بعدها به تریپل فایو گروپ، تغییر یافتدر دهه ۱۹۷۰ میلادی، با توسعه صنعت نفت در منطقه ادمونتون، کسب وکار خانواده قرمزیان رونق فوق‌العاده‌ای داشت، به‌نحوی که تمامی اعضای این خانواده، به ادمونتون، آلبرتا مهاجرت کردنداگرچه یعقوب قرمزیان در سال ۲۰۰۰ در سن ۹۷ سالگی درگذشت، اما پسرانش؛ اسکندر، نادر، رافائل و بهمن، همچنان کسب‌وکار پدر را ادامه دادند و بزرگترین امپراتوری معاملات املاک و مستغلات را، در سراسر کانادا راه‌اندازی کردند. گروه تریپل فایو اکنون حدود ۴۰۰ شعبه در کشورهای کانادا، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، ژاپن، تایوان و منطقه خاورمیانه دارد.

۴- امید کردستانی (۱.۹ میلیارد دلار)

امید کردستانی بیزنس‌من ایرانیآمریکایی است که به عنوان رئیس اجرایی هیئت مدیره توییتر مشغول به کار است. او نایب رئیس ارشد و مسئول ارشد کسب‌وکار در گوگل، و مدیر غیراجرایی وودافون بوده استمجله تایم در سال ۲۰۰۶ امید کردستانی را در فهرست صد نفری که دنیای ما را شکل دیگری بخشیده‌اند قرار داد. به‌علاوه او در جشنواره ایرانیان آمریکا در سال ۲۰۰۷ به عنوان «ایرانی سال» برگزیده شد. کردستانی یکی از بنیان‌گذاران بنیاد خیریه پارسی است که علاوه بر دست‌گیری از دانشجویان ایرانی، در راه‌اندازی شرکت‌ها و به ثمر رسیدن ایده‌های کارآفرین‌های ایرانی هم کمک می‌کند. طبق آخرین تخمین مجله سن‌خوزه امید کردستانی با حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه یکی از ثروتمندان جهان به حساب می‌آید.

امید کردستانی در شهر تهران به دنیا آمد و در همین شهر به مدرسه رفت. کردستانی که در تهران به یک مدرسه کاتولیک ایتالیایی می‌رفت در سن چهارده سالگی، پس از مرگ پدرش به کالیفرنیا رفته‌ است. او مدرک کارشناسی مهندسی برق خود را در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه ایالتی سن خوزه گرفته‌است. وی همچنین در سال ۱۹۱۱ مدرک کارشناسی‌ارشد خود را در رشتهٔ مدیریت ارشد کسب و کار(MBA) از دانشگاه استنفورد گرفت. او دارای سابقه‌ای بیش از ۱۲ سال در زمینه فناوری سطح بالا در شرکت‌های پیشروی اینترنتی مانند نت‌اسکیپ است. او همچنین نائب‌رئیس بخش توسعهٔ کسب و کار و فروش در این شرکت بود و توانست بازده مالی وب‌گاه نت‌اسکیپ را در عرض ۱۸ ماه از ۸۸ میلیون دلار در سال به بیش از ۲۰۰۰ میلیون دلار در سال برساند.

او کارش را در نت‌اسکیپ در بخش فروش اُای‌ام (OEM) آغاز کرد و در طی دورهٔ چهار ساله که در آن شرکت حضور داشت، مسئولیت برقراری ارتباطات تجاری با شرکت‌هایی چون ای‌بِی، سیتی‌بانک، آمریکن‌آن‌لاین، آمازون، تراولاسیتی، اینتل و اکسایت را برعهده گرفته بودکردستانی یازدهمین کارمند و اولین مدیر کسب‌وکاری بود که گوگل استخدام کرد. کردستانی پیش از آغاز کار در نت‌اسکیپ در بخش‌هایی چون بازاریابی، مدیریت محصول و توسعهٔ کسب و کار در شرکت‌هایی چون 3DO, Go  و هیولت پاکارد فعالیت می‌ کرده‌است. کردستانی در ۸ مه ۲۰۰۶ در مجله تایم به عنوان یکی از صد نفری که دنیای ما را شکل داده‌اند نام گرفته‌ است.

۵- حسن خسروشاهی (۱.۸ میلیارد دلار)

حسن خسروشاهی کارآفرین کانادایی ایرانی تبار متولد ۱۳۱۹ در شهر تهران است. وی اصالتاً اهل شهر خسروشاه تابع استان آذربایجان شرقی است. او مدارک خود در دو رشتهٔ حقوق و اقتصاد از دانشگاه تهران دریافت کرد. او در سال ۱۳۶۰ به کشور کانادا رفت و در شهر ونکوور سکنی گزید و در سال بعد از آن فروشگاه‌های زنجیره‌ای قطعات الکترونیکی خود به نام فیوچر شاپ را ایجاد کرد که بعدها آن را به شرکت آمریکایی بست بای فروختثروت وی در سال ۲۰۰۸ حدود ۷۷۰ میلیون دلار تخمین زده شده است. در سال ۲۰۱۲، ارزش خالص دارایی‌های خسروشاهی ۹۴۰ میلیون دلار برآورد شده بود.

۶- برادران معراج (۱.۵ میلیارد دلار)

خانواده معراج، خانواده بازرگان ایرانی مقیم شهرستان اورنج، کالیفرنیا است، که در سال ۱۹۷۰ شرکت چف امریکا را تاسیس نمودند. این شرکت در سال ۲۰۰۲به ارزش ۲٫۶ میلیارد دلار، به شرکت نستله فروخته شد. مشهورترین افراد این خانواده، دیوید و پل معراج می‌باشند. خانواده معراج در سال ۱۹۸۳ اقدام به راه‌اندازی شرکت هات پکتس نمود. این شرکت که در زمینه تولید اسنک و ساندویچ‌های منجمد فعالیت می‌کند، هم‌اکنون ارزشی معادل ۴٫۵ میلیارد دلار دارد و کارخانجات تولیدی آن، در شهرهای سولون، اوهایو و ارواین، کالیفرنیا مستقر می‌باشند. این خانواده همچنین مالک بنیاد معراج نیز می‌باشد، که در سال ۲۰۰۴ در ارواین راه‌اندازی شد

۷- دیوید آلیانس، بارون آلیانس (۱.۵ میلیارد دلار)

دیوید آلیانس، بارون آلیانس، متولد ۱۹۳۲، کاشان یک تاجر بریتانیایی و سیاستمدار لیبرال دمکرات با تبار ایرانی ست. او عضو مجلس لردهای بریتانیا ستدیوید آلیانس با نام داوود آلیانس در کاشان متولد شد. او تحصیلات خود را در مدرسه اتحاد به پایان برد. وی پس از پایان دوران ابتدایی توسط پدرش برای کار به بازار فرستاده و از ادامه تحصیل محروم شد. سپس در سال ۱۹۵۰ میلادی (۱۳۲۹ خورشیدی) با دست خالی به شهر منچستر انگلستان رفت و بعد از پنج سال توانست کارخانۀ پارچه بافی ورشکسته ای را در آن شهر خریده و در مدت کوتاهی آن را سودآور کند. او سپس در سال های بعد کارخانه های بیشتری خرید و به تدریج دامنۀ فعالیت های تجاری اش را به ۶۵ کشوردیگر گسترش داد تا جایی که شمار کارکنان اش به هشتاد هزار نفر رسید و ثروتش از میلیارد گذشت. به وی لقب سلطان نساجی داده شده است.

آلیانس در سال ۱۹۸۴ به لقب فرماندهِ رتبهٔ امپراتوری بریتانیا (CBE) و در سال ۱۹۸۹ به لقب شوالیه ملقب گردید. وی همچنین در سال ۲۰۰۴ توانست با دریافت لقب مادام العمر بارون آلیانس از شهرستان منچستر بر روی کرسی مجلس اعیان بریتانیا بنشیند. وی متمایل به حزب لیبرال دموکرات است. دیوید آلیانس صاحب ۳۳٪ سهام گروه ن براون است. او همچنین شریک مؤسس کتهای هری جنوگلی است. او همچنین یکی از سهامداران اصلی شرکت اینترنتی سیمیلار وب است. او همچنین عضو هیئت رئیسه شورای صنعت و تحصیلات عالیه، دانشگاه منچستر و انستیتو وایزمن است. او دارای مدرک دکترا از دانشگاه هریوت وات است. او دارای سه فرزند و پنج نوه است و در لندن زندگی می‌کند. در سال ۲۰۰۹ او در بین ثروتمندان انگلستان در رده ۲۶۷ با ۴۰۸ میلیون پوند ثروت قرار داشت.

10
امتیاز :
چند ثروتمندترین و پولدارترین مردان ایرانی
1.67 از 9 رای
دیدگاهتان را بنویسید

عضویت در خبرنامه سایت
برای مطلع شدن از محصولات جدید و دریافت کدهای تخفیف ایمیل خود را وارد کنید.
اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد بود